Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir? Nereden Alınır?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir? Nereden Alınır?

Bitcoin nedir? Bitcoin ne işe fayda? Kağıt paranın yerine mi geçiyor? Nasıl Bitcoin çıkarabilirim? gibi sualleri son bir kaç senedir sıkça duyar olduk. İle ilgili sayısız komplo kuramları üretildi. Sektörel etraflarda üzerine uzun tartışmalar yapıldı. Anlık değer kazanımları ve kayıpları spekülasyonlara kapı araladı ve tabii açgözlü yatırımcıları da kendine çekti. Bütün bunların ışığında Bitcoin’i duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Peki Bitcoin Nedir? Dijital kültürün bir oyunu mu yoksa paranın evrim geçirmiş hali mi? İşte bu yazıda bu suallerin yanıtlarını arayacağız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 seneninde Satoshi Nakamoto tarafından tecrübi olarak başlatılmış, rastgele bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı müessesenine gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Global piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in simgesi ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

2015 seneninde SpaceX’teki görevinden ayrılan Sahil Gupta isimli bir çalışan, ele geçirdiği bulgular ve mevcut söylentilerden hareketle Elon Musk’ın Bitcoin’in kurucusu olduğunu öne sürüyor. Şaşırır mıyız? Tabi ki hayır! 🙂
Bitcoin, sözlük manası olarak “dijital kripto para birimi” mananına geliyor. Herhangi bir merkez bankasına, resmi kuruluşa bağlı değil lakin Türkiye’de dahil bir hayli ülke Bitcoin’i para birimi olarak tanımakta. Bitcoin alım satımını TL ile yapabiliyorsunuz. Bitcoin’le yapılan işlemlerde size tanımlanan bir hesap kodunuz olduğu için ve o kodda isminiz yazmadığı için havale, alım satım işlemlerinde netlikle kim olduğunuz bilinmiyor.

Bitcoin’in Tarihi

2011 seneninden itibaren yükselmeye başlayan Bitcoin ücreti o günlerde 25-30 TL civarındaydı! Evet yanlış duymadınız, o günden bugüne tam 1300 katına çıkmış bir para biriminden söz ediyorum. Ağır ağır yükselmeye başlayan Bitcoinleri o vakitten toplayıp, şimdi milyoner olan çok kişinin olduğunu söylemem garip kaçmıyordur herhalde. Giderek çığ gibi büyüyen Bitcoin, doruğunu geçtiğimiz günlerde gördü. Temmuz ayında 1700 civarı olan 1 Bitcoin ücreti, Ağustos ayının sonlarına doğru 4500 dolara yaklaştı. Bitcoin’in değerlenmesini ve düşmesini uzmanlar çoğu borsada olduğu gibi arz ve öğrenci bağlıyor. Çok fazla insan alınca Bitcoin artıyor, sonra ağır ağır düşüyor. 2020’lerde 1 Bitcoin ücretinin 400-500 bin dolar olacağını öngörüyorlar.

Bitcoin, Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Bir çok kişinin Bitcoin’i kağıt paranın geleceği olarak gördüğü bir gerçek. Gelecekte kağıt paranın tedavülden kalkıp dijital paraya geçeceğimizi öne sürenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Ama ben bunun için daha erken olduğunu düşünenlerdenim. Bilim kurgu filminden fırlayıp hayatımıza sinsice giren bu sanal paranın, kağıt paranın yerini alabilmesi günümüz şartlarında olası görünmüyor. Hem de Bitcoin’in bir tür balon olduğunu söyleyenler dahi bulunuyor. Queensland Üniversitesinden Profesör John Quiggin gibi.

Fakat ciddiye alınması şart olan bir para birimi olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Çünkü dünyanın bir çok ülkesinde ferdi manada kullanıldığı gibi resmi olarakta devletler nezdinde itibar görmeye başladı. Alman Maliye Bakanı, Ağustos ayı içerisinde Bitcoin’i, bir tür hesap birimi olarak gördüklerini söyledi. Hem de İran’ın, kendisine yönelik yaptırımları aşabilmek yerine Bitcoin kullandığı söyleniyor.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin imalat işine madencilik (mining) tecrübe ediyor. Bitcoin çıkartmak, başka bir deyişle madencilik yaparak bir miktar Bitcoin ele geçirmek, madenciliğin tek emeli değildir. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde savunma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Sistem tek bir merkezden kontrol edilemediği için Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak, sistemi gözetmek türü işleri birilerinin bir bedel karşılığında yapması gerekiyor ve bu işi yapanlara madenci tecrübe ediyor.

Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz bilgi birikiminin yanı sıra çok iyi bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız gerekiyor. Zira Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlar ile yapılıyor. Öncelikle işlemci (CPU) ile yapılan Bitcoin madenciliği artık yerini kendinden 50-100 kat daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına (GPU) bırakmış vaziyette. Başka bir deyişle bu demek oluyor ki, bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ayrı olarak yalnızca madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemleri de satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Şayet bu konuda toysanız; o vakit Bitcoin kazanmak için tek başınıza uğraşmanıza gerek yok. Bitcoin havuzlarına dahil olarak (mining pool), -bir nevi bilgisayarlarınızın güçlerini birleştirerek- daha kolay algoritmalar ile uğraşmış olursunuz. Mining pool’ların sayısı oldukça fazladır ve her bir pool’un (havuzun) gelir dağıtım modeli farklıdır. Genel olarak bir bloktan ele geçirilen toplam gelir, havuza katılanlar arasında bir yönteme bağlı olarak dağıtılır. Bu esnada belli bir yüzdeyi de pool operatörü alır.

Bitcoin madenciliği günden güne zorlaştığı için ihtiyaç duyulan donanım ihtiyacı da günden güne yükselmektedir. Çünkü bundan bir yıl önce para kazandıran donanımlar, bugün elektrik parasını ödeyemez vaziyete gelmiştir. Hal böyle olunca madenciler değişik yollara müracaat etmeye başlamıştır. Bunların en başında Cloud Mining gelmektedir. İnternet üzerinde sizin isminize fiyatı karşılığında işletilen donanımlar bulabilir, belli bir fiyat karşılığında dönemsel sözleşme yaparak bu donanımların kârına iştirak edebilirsiniz. Bu tarz sitelerin en başında Genesis Mining ve Hashflare gelmektedir.

Sürece madencilik denmesinin nedeni, para yaratma süreciyle altın madenini çıkarma arasında irtibat kurulmasıdır.

Bitcoin madenciliği her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bunun başlıca sebebi dünyanın dört bir tarafında madenciliğe yeni kullanıcıların daha kuvvetli bilgisayarlarla dahil olmasıdır. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa müddette çok sayıda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak için kendi içinde otomatik olarak zorluk düzeyini ayarlamaktadır. Bununla beraber her sene dolaşıma giren Bitcoin miktarı azalma göstermektedir. Sistem 21 milyon Bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar çıkarma desturu vermek üzerine kurgulanmıştır. Yani sınırsız sayıda Bitcoin çıkarabilmek gibi bir şey .

Bitcoin’in Değerini Ne Belirliyor?

Bitcoin’in kendi kendine, yani tabiatından gelen bir değeri olmadığı gibi insanların kabulüyle değer kazandığını söylemek doğru olur. Onun değerini piyasasındaki arz ve talep şartları belirliyor. Talep artınca ücreti artıyor, düşünce değeri azalıyor. Dolaşımda hudutlu miktarda Bitcoin bulunuyor. Yeni Bitcoin yaratmanın evvelce belirlenmiş bir prosedürü ve sınırı olduğu için arza göre talep hızlı artınca, Bitcoin değer kazanıyor.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

İlk olarak Bitcoin kullanabilmeniz için bir cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de faydalanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan hududu bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hem de alış veriş dahi yapabilirsiniz.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ irtibatı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imza adarak gönderilir. Her işlemin ağa ilanlımı yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylelikle ilave eden bitcoinler ansızın fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece emin bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Satın aldığınız veyahut çıkarttığınız Bitcoinleri internet üzerinden harcayabilir, alış veriş yapabilirsiniz. Bizim ülkemizde henüz olmasa da dünya üzerinde bitcoini kullanan mağazalar ve lokantalar bulunuyor ve bu yerlere Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigator üzerinden erişilebilirsiniz. Ayrı olarak bu yıl içerisinde Paypal, Bitcoin’i ödeme sistemi olarak kabul ettiğini duyurdu. Paypal aracılığıyla alış verişlerinizde Bitcoin’i kullanma olanağınız bulunuyor.

Bitcoin, Yatırım Aracı Olarak Kullanılabilir mi?

Bitcoin, bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Ona değer katan şey arz talep miktarı olduğu için değeri çok sık farklık gösteriyor ve bu dalgalanmalar ister istemez insanların alakasını çekiyor. Üstüne üstlük transferi ve yapılan işlemlerin anlık yapılabilmesi onu diğer yatırım araçlarından bir adım öne çıkarıyor. Tabii bir de spekülatörler bulunuyor. Popülaritesi artıkça değerinin artacağı arayışı insanları Bitcoin yatırımına yönlendiriyor.

Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin’ın bağlı bulunduğu protokoller bulunmaktadır. Bu protokoller çerçevesince yaptığınız her işlem şifrelenir. Bu arada Bitcoin yapı bakımından sağlam bir işlem kayıt belleğine sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ya da dikkatsizliği neticesi oluşan vaziyetler dışında sistemin güvenlik meselesi bulunmamaktadır. Bu vaziyet cüzdanınızı veyahut kredi kartınızı kaybetmekten veyahut çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki sefer harcanması . Paranın size ait olduğunu ve başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilir. Bu yüzden kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak .

Her isteyen Dijital Para Yaratabilir mi?

Bitcoin mantığı ile başka biri de çıkıp kendi dijital parasını yaratabilir. Madencilik kaideleri ve sistem protokolleri değişik olsa dahi sistemin mantığı ve işleyişi aynı olacaktır. Hem de piyasada Bitcoin gibi onlarca dijital para birimi bulunmaktadır. Litecoin ve Dogecoin en çok kullanılanların yalnızca ikisidir.

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Rastgele bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için rastgele bir ülkenin ekonomisinden de etkilenmiyor, başka bir deyişle oluşan dalgalanmalar hiçbir kişiye ve devlete bağlı olmuyor.

Bitcoin anonimdir. Bu yüzden hiç kimse veyahut hiç bir müessese sizin hesabınızı kapatamaz veyahut donduramaz.

Bitcoin’de hesap heyetimi oldukça kolaydır. Bankada hesap açtırmaya kalktığınızda sayfalarca form doldurursunuz. Bitcoin’de bunların hiç birine gerek yoktur.

Banka hesabınızdan başka bir hesaba transfer yaparken işlem fiyatı ödemek zorundasınızdır. Bitcoin ile transfer yaparken araya kimseyi sokmadan direk gönderim yaptığınız için ödemek zorunda değilsiniz.

Bitcoin ile yapacağınız gönderimler dakikalar içerisinde yerine erişir. Gece-gündüz, hafta sonu-hafta içi farketmez. Bu bakımdan Bitcoin en hızlı transfer aracıdır.

Bitcoin’in dezavantajı ise yapılan Bitcoin transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri saklı tutulabildiği için her türlü yasadışı, yasaya aykırı para transferlerine imkan sağlamasıdır.

Bitcoin’i kaybetmesi kolaydır. Kredi kartınızı kaybettiğinizde yada banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde, bankanızı arayarak durumu hatıranda kurtarabilirsiniz. Hatta yetmezse polisi bile devreye sokup kaybınızı giderebilirsiniz. Ancak Bitcoin için aynı şeyler geçerli değil. Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoinleri, yada ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi yol, Bitcoinlerinizi internet bağlantısı olmayan harddisklerde gizlemek olacaktır.

Bitcoin piyasasının dalgalı kuru avantaj olduğu kadar bu arada dezavantajdır. Çok hızlı yükselerek sizi milyoner edebileceği gibi çok hızlı düşerek milyonlar kaybetmenize de kapı aralayabilir.

Bitcoin Nereden Alınır?

Türkiye’de hizmet veren birkaç site var fakat ben btcturk.com isimli bir siteden kolaylıkla Bitcoin alışı yaptım. Hesap onayından sonra isminize açılan cüzdanla birlikte kolay bir şekilde Bitcoin alım satımı yapabilirsiniz. İsterseniz 20 TL’lik, isterseniz 2000 TL’lik alabilirsiniz.

Avantajları

► Ödeme özgürlüğü ve Dünya’nın her noktasına aynı transfer komisyonuyla ödeme olanağı sağlaması.
► SWIFT ve diğer beynelmilel para transferi araçlarına göre daha ucuz ve hatıranda gerçekleşmesi. (SWIFT’in gerçekleşmesi 3-4 gün aldığı düşünülürse harbiden bir nimet!)
► Ödeme aracı olmasının yanı sıra, her geçen gün değerlenmesiyle aynı zamanda bir yatırım aracı olarak yerini alması.
► Transferlerin kimliğini ve dolayısıyla kişisel gizliliğinizi ön tasarıda tutan bir transfer aracı olması.
► 7/24 saat bayram, tatil günü vs. olmadan transfer yapmaya olanak sağlaması.

Dezavantajları

▷ Birçok kişinin hala Bitcoin’e karşı Fransız kalması.
▷ Devlet siyasetlerinin işine gelmediği için kimi ülkelerde kripto paralara yasaklar getirmesi, bunun neticeninde yaşanan güvensizlik durumu.
▷ Bazı ülkelerde hala Bitcoin’i nakit paraya çevirecek Bitcoin borsalarının henüz olmaması. (Tam manasıyla kullanımında aslında Bitcoini’nizi nakit paraya çevirmenize gerek bile yok.)

▷ Yaşlı jenerasyon veya teknolojiye alakası olmayan kesim için kullanımı tam bir karabasan!

▷ Hala bazı ufak meseleleri ve eksikleri var.

▷ Devalüasyon ihtimali ile 10 TL değerindeki bir Bitcoin, 3 hafta sonra 8 TL değerine düşebilir! Veya zıddı de olabilir.
Netflix’te bulunan 1,5 saatlik “Banking on Bitcoin” isimli belgeselde Bitcoin’in çıkış sürecinden itibaren yaşadıkları zorlukları, uğraştığı davaları ve günümüze kadar nasıl büyüyerek geldiğini anlatıyor. Aranızda “Yaaa hadi babacım geç bunları boş beleş işler bunlar” diye düşünenler varsa bilhassa onların izlemeleri gerektiğini düşünüyorum.
Belgeselin fragmanını buraya bırakıyorum:

Bitcoin’le Yolcu Etmek

Son zamanlarda Bitcoin kullanarak uçak bileti almak isterseniz BTCTrip ve ABitSky kullanarak Bitcoin ile uçak bileti alabiliyorsunuz. Mesela, önümüzdeki Cuma New York’tan Tokyo’ya uçmak isterseniz, uçuşunuzu ABitSky’ı kullanarak ayırtırsanız, Cathay Pacific Airlines ile 0.0561 BTC civarında bunu yapabilirsiniz. Bitcoinle ödeme yapmanızı sağlayan başka bir çevrimiçi uçuş rezervasyonu platformu da CheapAir.com. California merkezli CheapAir, Kasım 2013’te bitcoin ödemelerini kabul etmeye başladı ve o vakitten beri sitede 15 milyon doları aşan Bitcoin ödemesi gerçekleştirildi.

Şunları da beğenebilirsin:

Yurtiçi Kargo Ankara şube isimleri, şube adresleri ve telefon numaraları
FIFA 18 İle ilgili Her Şey
Peygamber efendimizin hayatının özeti
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Tedavisi
Miting alanlarını sallayan seçim şarkıları
Ankara MNG Kargo Şube Adresleri ve Telefon Numaraları
(2018) 23 Nisan Bayramına Kaç Gün Kaldı?
2018 Kadir Gecesi Ne Zaman Kaç Gün Kaldı?
Yüzüklerin Efendisi dizisi için hazırlıklar başladı
Emily Ratajkowski Sarışın Oldu!
Tutkulu Kahve Çeşitleri
Narmatik'i Sizin İçin Test Ettik: Artık Doya Doya Nar Yiyebilirsiniz
Chemex ile Kahve Demleme Tekniği
Syphon ile Kahve Demleme Tekniği
Cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan yapımcı Weinstein’ı 91 kişilik listesi ortaya çıktı
En Ucuz Sıfır Otomobiller Listesi 2018
Biber Neden Acı ve ve yakıcıdır? Asidik mi, Bazik mi?
Eskişehir - İstanbul Hızlı Tren Saatleri
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Kadınlar İçin En İyi En Kalıcı Parfüm
Arama Motorları İlk Sayfada Çıkma ve Tıklanma Oranları
Tasarımcıya İhtiyaç Duymadan Kendi Logonuzu Yapın
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Mitoz Bölünme Nedir? Hücre Döngüsü ve Mitoz Safhaları Nelerdir?
PIN Numarasını Öğrenme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
​Erkekler İçin Karizmatik Kısa Saç Modelleri
Okulda Farklı Davranan Çocuklar
Yılbaşını Evde Geçireceklere Film Önerisi
Çocuğunuz Hiperaktif mi? Hiperaktivite Bozukluğu
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.