Biber Neden Acı ve ve yakıcıdır? Asidik mi, Bazik mi?

Biber Neden Acı ve ve yakıcıdır? Asidik mi, Bazik mi?

Kimi nebat ve hayvan türleri dış ortamdan gelen saldırılara karşı savunma mekanizması oluşturur. Örnek vermek gerekirse, kokarca pis bir kokuyla onu avlamak isteyen hayvanları geri püskürtür. Nebatlarda ise ısırgan otu nebatı, üzerindeki dikenlerle kaşındırır ve rahatsız eder. Canlılar tarafından geliştirilen ve giderek evrimle oluşan bu vaziyet, canlının dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı kendisini savunmasını amaçlamıştır.

Biberin de savunma mekanizması bu yakıcı tadıdır. Bu yakıcılık, hayvanlar, insanlar ve bir takım mantar türleri için geliştirilmiş ve biberin tohumlarını savunmasını amaçlamıştır. Biberdeki bu yakıcı tadı veren içerisindeki kapsaisin ismindeki bileşiktir. Bu bileşik, tat alma duyusu olan dildeki reseptörler tarafından yakıcı olarak idrak edir. İnsanların aksine hayvanları vazgeçiren bu tat, kuşlarda acılık veya yakıcılık hissiyatını barındırmaz.

Yapılan araştırma neticeninde, bir çok memeli acı biberi yiyemese de kuşların bundan hiç çekinmediğini, acı veya tatlı farketmeden biberi yediğini ortaya çıkarmıştır. Bunun üzerine yapılan testlerle doğanın ne kadar mükemmel detaylarla dolu olduğu görülmektedir. Bir çok memelinin aksine, kuşların biberi yemesinin hemen peşinden dışkılarında bulunan tohumlar zarar görmeden büyüyebilmektedir. Lakin memelilerde tohumlar canlılığını tamamiyle yitirmektedir.

Biber üremek için, tohumlarını toprakla buluşturmalıdır. Bunu yapabilmek için ise tohumlarına zarar vermeyen kuş türlerindeki acı reseptörleri olmadığından, etli bölümünü yemesine müsaade etmektedir. Biber, insanların veya başka memeli canlıların kendilerini yemesinden memnun değildir. Zira, bu canlılar için geliştirilmiş tat alma dokularında sıcaklık hissiyatı yapan acı reseptörleri vardır ve kapsaisin ile bu reseptörler uyarılmaktadır.

Doğanın mucizesi olarak görülen bu durum karşısında bir kaç ayrıntı daha bulunmaktadır. Sulak ortamlarda biberler daha acıdır. Bunun sebebiyse, bir mantar türünün böyle sulak ortamlarda kolayca üreyerek biberlere yapışmasıdır. Bu mantar türünün verdiği zararı azaltmak için de biberin kapsaisin imalatını arttırarak, tadını acı yaptığı bilinmektedir.

Nedir Bu Kapsaisin?

Kapsaisin yağlı bir bileşiktir. Aslında hissiyatı acılık değil, yakıcılıktır. Acı olan greyfurt olabilir. Serinletici denilen mentolün tersi olduğu bilinir. Başka bir deyişle acı biber diye birşey yoktur, yakıcı biber vardır 🙂 Neyse, biberdeki kapsaisin cilt üzerinde de yakıcı tesir yaratmaktadır. Bu yüzden, bazı romatizmal merhemlerin içerisinde de kapsaisin bulunmaktadır. Ayrı olarak ağrı kesici etkisi bilinmektedir. Fazla tüketimi, sindirim sistemi başta olmak üzere bazı uzuvlarda tahribata sebep olabilir. Bu yüzden fazla tüketilmemesi gerekir.

Şunları da beğenebilirsin:

Burçların Genel Özellikleri ve Şahsi Davranış Tesirleri
Metrobüs Durakları, Metrobüs Hatları, Metrobüs Saatleri
Kadınlar Nasıl Abdest Almalı
Sosyal Fobi Nedir?
Çalgı ve Ses Toplulukları Nelerdir, Çalgı Grupları, Çalgı Toplulukları
İstanbul Metro Saatleri, T1 Kabataş - Bağcılar Merkez Metro Sefer Saatleri
Kadıköy’den İstanbul Adalarına Vapur Seferleri Tarifeleri
2018 Anneler Günü Kaç Gün Kaldı? Anneler Günü Ne Zaman?
Öğretmenler Günü Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman?
2019 Genel Seçim Ne Vakit? Kaç Gün Kaldı?
2018 Kadir Gecesi Ne Zaman Kaç Gün Kaldı?
Uçak Biletinizi 3 Saat Öncesine Kadar İptal Edebilirsiniz
Akbank Caz’da nelere gitmeli?
Raylı Sistem
İstanbul'daki en uzun ve en kısa otobüs hatları
Metrobüs Hatları
Kola ve gazlı içeceklerde kullanılan katkı maddeleri nelerdir? Sağlık açısında zararları nelerdir?
Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?
Evde Tasarruf Yapın! Geri Dönüşümle Paranızı Çöpe Atmayın
Syphon ile Kahve Demleme Tekniği
Sagopa Kajmer eşi Kolera’dan ayrıldı
Elveda TEOG Hoş Geldin Yeni Sınav Sistemi MYS!
Türksat Uydu Ayarlama, Frekanslar, Otomatik Arama
Cildinizin Genç ve Sağlıklı Olması İçin İpuçları
Futbol Takımlarının Simgeleri ve Anlamları
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
iPhone Ülkelere Göre Fiyat Dağılımı
Çocuğunuzun Özel Ders İhtiyacı Var mı?
Doğal Görünümlü Saç Ekimi
Erkek ve Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.