Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?

Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?

Hareketsizlik ve yüksek kalorili gıdalar yağların bilhassa bel bölgesinde birikmesine kapı aralar. Bunlardan kurtulmak için hem egzersiz yapmak hem de çok sıkı bir perhiz programı uygulamak gerekir. Siz de belinizin etrafındaki yağlardan yakıntıcıysanız aşağıdaki listeyi dikkatle okumanızı öneriyoruz. Listenin ilk bölümü beslenme ve hayat tarzıyla, ikinci bölümü ise egzersizlerle alakalı.

Ehemmiyetli not: Unutmayın, 10-15 gün gibi kısa bir müddette netice almayı sakın beklemeyin.

1. Sabah kahvaltıdan önce yürüyüş yapın: İş kadınıysanız buna pek vaktiniz olmayabilir, haklısınız. Fakat sabah 8’de de işe gidiyorsanız, 6’da kalkabilir ve bir saatlik yürüyüş yapabilirsiniz. Kahvaltıyı atlamak yerine, hanede hazırlayabileceğiniz pratik bir öğün de bu süreçte işinizi çok kolaylaştırabilir. Tabii ki bunlar için erken yatmanız çok ehemmiyetli.

2. Haftada en fazla iki defa tartılın:Diyete veya spora başladığınız ikinci günde hemen tartıya çıkıp kilo verip vermediğinizi kontrol ediyorsunuz değil mi? Bunu yapmayın. Şayet balanslı ve sıhhatli besleniyor, sporunuzu düzenli yapıyorsanız zati giderek kilo vereceksiniz. Tartıldığınız vakit kilo verdiğinizi fark ettiğinizde “Aaa bir kilo vermişim o zaman ödül olarak bir tatlı yiyebilirim” diyebilirsiniz. Zira insan kendini her şartta ödüllendirmek ister. Haftada bir kere tartılmak bu süreçte en doğrusu. “Fakat çok merak ediyorum” diyorsanız en fazla iki kere tartılın ve sonuç ne olursa olsun hiçbir zaman vazgeçmeyin!

3. Uykunuzu kesinlikle alın: Sıhhatli ve hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız günde 7-9 saat uyumanız gerektiğini unutmayın. Uyku ile ilgili en ehemmiyetli nokta ise erken yatıp erken kalkmanız. Zira gece geç yatıp sabah geç kalkmak daha fazla besin alma ihtiyacı yaratır.

4. Düzenli soluk alın: Düzenli soluk hareketleriyle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Günün değişik vakitlerinde, en az beş sefer “ateş solunumu” isimi verilen soluk tekniğini uygulayabilirsiniz. Bu soluk alma tekniğinde, ağız ve burun açık olarak iki dakika müddetince saniyede önce bir soluk daha sonra saniyede iki soluk alıp verecek şekilde solunum yapabilirsiniz. İlk zamanlar baş dönmesi ve mide bulantısı görülse de giderek bu etkiler ortadan kalkacaktır.

5. Tuz tüketimini azaltın: Yalnızca kilo almaya kapı araladığı için değil, ehemmiyetli ve ciddi hastalıkların da sorumlusu olduğu için tuzu en az miktarda tüketmenizi öneriyoruz.

6. Yemekten önce bir bardak su için: Şayet yağlarınızdan kurtulmayı kafanıza koyduysanız her fırsatta su için. En ehemmiyetlisi de yemek yemeden önce bir bardak su için. Neden mi? Zira su içtiğiniz vakit size biraz da olsa doygunluk hissi verir ve metabolizmanızı da hızlandırır.

7. Limonlu su ile güne başlayın: Sabah koşuya çıkmadan önce hafif ılık ve limonlu su içtiğinizde daha kolay kilo verdiğinizi göreceksiniz. Haftada üç sefer suya bir çay kaşığı elma sirkesi ilave etmeyi de tecrübe edebilirsiniz. Fakat elma sirkesini her gün kullanmayın. Zira yağlarınızı eritmek isterken mide rahatsızlıklarına kapı aralayabilirsiniz.

8. Yeşil çay ve yaban mersini:Araştırmalar, yeşil çayın muhtevanında bulunan kateşinlerin, vücutta kalori yakımını arttırdığını ve bel etrafındaki yağları azalttığını gösteriyor. Yaban mersini de aynı tesiri yapıyor.

Egzersizlere başlaman önce… Kardio veya bel bölgesine özel egzersizleri düzenli olarak yapmaya başlamadan önce doktorunuza müracaat edin. Zira bu egzersizler her yaştan insan için uygun olmayabilir ve mevcut sıhhat şartlarınıza göre tertip etmesi gerekebilir. Sözgelimi rastgele bir kalp rahatsızlığı bulunanların kardio egzersizi yapması mahzurlu olabilir veyahut bel fıtığınız varsa bel egzersizleri vaziyetinizi kötüleştirebilir.

9. Salon dışı egzersizler: Nabzın belli bir düzeye çıktığı kardio egzersizleriarasında en kolay yapılabilecek ve spor salonu azalığı gerektirmeyenler arasında tempolu koşu, yokuş yukarıya tempolu yürüyüş, olanağınız varsa bisiklete binme, hızlı ip atlama ve merdiven çıkma ilk sıralarda bulunuyor. Tüm bu egzersizleri yaparken nabzınızın hızlanması ve yükseldiği düzeyde en az 20 dakika kalması gerektiğini unutmayın!
10. Dambıl veyahut su şişesiyle:Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve her iki elinize 2-4 kilogram’lık (veya ağırlık olarak kullanabileceğiniz 1.5 litrelik su şişeleri olabilir) dambıllar alın. Önce sağ yanınıza doğru eğilebildiğiniz kadar eğilin. Tekrar başladığınız pozisyona dönün ve bu sefer sol yana doğru eğilin. Bu hareketi günde 20’lik setler halinde 3 sefer yapabilirsiniz.
11. Ters crunch: Karın eritmehareketleri arasında oldukça popüler olan bu hareketi yapmak için sırtüstü uzanın, bacaklarınızı kaldırın ve diz ekleminden bükün. (Bir sandalyede oturuyormuşsunuz gibi pozisyon almalısınız.) Pozisyonunuzu bozmadan, dizlerinizi alnınıza doğru çekin ve tekrar daha önceki konumuna kazancın. Yeniden 15-20 tekrar yeterli olacaktır. (Hareket konusunda tecrübe kazandıktan sonra, dizlerinizi alnınıza değdirecek şekilde zorlayabilirsiniz.)
12. Destekli crunch: Destekli mekik hareketi denilen bu harekette, yere sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı bir desteğin üzerine uzatın. Ellerinizi göğsünüzde veya başınızın arkasında birleştirin. Bacaklarınızın pozisyonunu bozmadan, yerden 10-15 santimetre omuzlarınızı kaldırın. Karın adalelerinizde baskı hissetmeniz, hareketi doğru uyguladığınızın göstergesi olacaktır. 15-25 tekrar oldukça randımanlı sonuçlar almanızı sağlar.

Şunları da beğenebilirsin:

Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Enzim nedir, enzimlerin görevleri nelerdir
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Gebelik belirtileri
Ön çapraz bağ kopukluğu
Bel ağrıları
Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
Portakalın Faydaları?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Disleksi nedir?
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.