Bel ağrıları

Bel ağrıları son zamanlarda kişilere rahatsızlık verme ve işten alıkoyma istikametinde ilk sıralara gelen bir sıhhat problemidir. Bu çerçevede insanların % 65 i hayatlarının bir döneminde bel ağrısı problemini yaşarlar. Ayrı olarak romatizmal orijinli yakıntıların de 1/3 bel den kaynaklanmaktadır. Bunun yanıra  komşu uzuvların hastalıkları, tüm vücudu ilgilendiren diğer hastalıklar, doğumsal anomaliler bel ağrısı tablosuna kapı aralayabilirler.

Zorlanma veyahut yaralanma sonrası görülen bel problemleri

Trafik kazaları, düşme, ağır yük kaldırma, ani ve ters bir bel hareketi, antremansız olarak bel üzerine aşırı yüklenme yapan sportif aktivasyonlar sırasında olan zorlamalar ve bunun gibi oluşan bel problemleri bu grup içerisinde ele alınır. Gerek dolaysız gerekse indirekt yaralanma mekanizmaları yaralanmanın şiddetine bağlı olarak, çeşitli derecelerde gücenmelerden kopmaya, hem de omurga kırık ve çıkıklarına kadar uzayan tablolara sebep olabilirler.

Bunlar içerisinde en geniş hasta grubunu lumbago, siyatalji ve bel fıtıkları konusunda problemler oluşturur. Çoğu ağır yük kaldırma veya ani yapılan ters hareketle oluşur. Hanımların günlük hayatları esnasında, daimi hareket halinde ve yerine göre ağır yükle uğraşıları bu tip bel problemlerinin oluşması açısından riziko taşımaktadır. Ağrının niteliği ağır bir şey kaldırdığı sırada, aniden belinde birşey kopar gibi bir hisle dile getirilir. Kişi olduğu yerde kalır ve belinin tutulduğunu söyler. Tabloya sıklıkla adele spazmı ilave edilir. Hareketler ağrılıdır. Öksürük, aksırık, ıkınma ağrıyı arttırabilir. Yakıntıların ilerleyici nitelik göstermesiyle bacağa vuran ağrılar, iğnelenme, uyuşma ve refleks kaybı görülebilir.

Siyataljilerde bacakta tek taraflı sinir süresince duyulan lokalize ağrı vardır. Tüm bu problemlerin rehabilitasyonunda istirahat ve medikal başka bir deyişle ilaçla rehabilitasyon, fizik rehabilitasyon ajanlarından yararlanılır.

Ancak toplum sıhhati açısından rehabilitasyon edici hizmetlerden daha çok savunucu tedbirlerin ehemmiyeti vardır. Natürel olarak bu kaide hanımların riziko altında oldukları hane ve mesleksel uğraşları içinde geçerlidir. Savunucu tedbirlerin temelinde oturma veya yerden birşey kadırırken oluşabilecek yanlış hareketlerin yapılmaması vardır.

Bel ağrısı yapan temel nedenler, çeşitli hastalık grupları içerisinde ele alınmaktadır. Bunlar içerisinde doğumsal anomaliler sonrası gelişen bel problemlerinin olup olmadığının ortaya konulması  konu ile alakalı ilk adımı oluşturmaktadır. Bel ağrısı yapan doğumsal anomaliler genelde belin anatomik yapısından kaynaklanır ve kemik yapıdaki problemlerle birliktedir. Hadise doğumsal olmakla beraber yakıntı ve bulgular çoklukla orta ve ileri yaşlarda tabloya eşlik eden zorlanmalar, yaşla birlikte ilerleyici nitelik gösteren artrotik farklıklar veya yaralanma neticesi çıkar.

Genelde ağrı en sık rastlanan belirtidir. Ayrı olarak belin kimi hareketlerinde değişen derecelerde hudutluluk, bel adelelerinde sertlik ve hassasiyet, belin normal eğiminde azalma veya artma şeklinde farklıklar temel muayenehane belirtileri oluşturur. Bilhassa belde eğrilikle izleyen hastalıklarda tanı ve tedavi hekim kontrolü altında yapılan tetkiklerle tertip edir.

Mekanik nedenlere bağlı bel ağrıları

Bel ağrılarının en ehemmiyetli bölümünü oluşturan bu grup yukarıda sunulan problemlere has ağır belirtileri olmayan, ancak etraf yumuşak dokuların dıştan gelen zorlamalarıyla oluşan bel ağrılarıdır.

Beldeki yumuşak dokulara yönelik anormal yüklenmeler: Şişmanlık, gebelik, sürekli yüksek topuklu ayakkabı giyme alışkanlığı, bacak boylarındaki eşitsizlik, kalça ve diz problemleri, düz tabanlık gibi vücudun yük dağılımındaki farklıklar bel üzerine normalden daha fazla yüklenme getirerek, bazı bel yakıntılarının oluşmasına taban hazırlarlar. Natürel olarak rehabilitasyonda bel problemlerinden önce, bunu oluşturan nedenlerin en üye indirgenmesi gereklidir.

Bu konuda mesul tutulabilinecek etkenlerden bir diğeride karın ve bel adelelerinde zayıflık ve yetersizliktir. Güçsüz adele yapısı vücudun natürel savunmalarını azaltarak oluşabilecek bel problemlerini engelleyemez. Bu yüzden bilhassa aktif çalışma hayatı içerisinde olan hanımların bel ve karın adelelerini güçlendirici egzersizleri günlük hayatlarının bir parçası olarak kabul etmeleri gereklidir. Sabahları düzenli egzersiz alışkanlığı bel promlemlerini önleyici unsurdur. Başlangıçta hafif olan egzersizlerin ağırlığı vakit içerinsinde arttırılır. Egzersizlerin emeli lordozu azaltmak, postürü düzeltmek, ve hareketliliğini savunmaktır. Bu şekilde kötü duruş alışkanlığınında önüne geçilir.

Diğer bel ağrısı yapan hastalıklarda (iltihabi, romatizmal, metabolik, urlar, dolanımla alakalı olan veya diğerlerinde) rehabilitasyon asal hastalığa yönelik olduğu unutulmamalıdır.

Bel ağrıları konusunda problemlerde savunucu tedbirler

– Düz yatakta yatılmalıdır. Yatak gerektiğinden sert olmamalıdır. Sünger veya yaylı yataklar kişi kalkınca düzgün konuma gelebilecek nitelikte olmalıdır. Yan yatarken bacakların kalça ve dizden bükülü olması seçenek edilmelidir.

– Yumuşak mobilya ve derin çekyat önerilmemektedir. Sert sandelyede dik, kalça ve dizler 90 derece, ayaklar yere basacak şekilde oturulmalıdır.

– Araba koltuğu sert olmalıdır. Bacakların gerilmemesi için direksiyona yakın oturulmalıdır.

– Otururken öne ve arkaya fazla eğilmemelidir. Uzanmak için ani dönüşler tehlikelidir.

– Ayakta dururken bel düz tutulmalıdır. Beldeki lordozun artmasını önlemek için bir ayağın altına ayak sandalyesi konularak durulmalıdır. (ayakta uzun müddet durulacaksa)

– Bayanların topuk yüksekliği fazla olmamalıdır.

– Fazla ağır kaldırmamalıdır. Kadırırken eşya vücuda yakın tutulmalıdır. Yerden kalkerken çömelerek destek alınmalı ve yük iterken bel düzeyinden yapılmalıdır.

– Egzersizler yorgunluk hududundan önce kesilmelidir. Ancak hergün düzenli egzersiz yapılmalıdır.

– Merdivenler tek tek inilip çıkılmalıdır.

– Bel ağrısı olanlar uzun süre oturmamalıdır. Ayrı olarak koltuk destekli sandalyeler tercih edilmelidir.

Şunları da beğenebilirsin:

Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Enzim nedir, enzimlerin görevleri nelerdir
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Sporcuların günlük alması şart olan protein miktarı ve protein cetveli
Ön çapraz bağ kopukluğu
Kulak Çınlaması
Sosyal Fobi nedir
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
Gıda Katkı Maddeleri
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Limonun Faydaları Nelerdir?
Bademin Yararları?
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
Portakalın Faydaları?
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.