Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrıları nasıl geçerBaş ağrısıyla mücadele etmek için hemen ilaca sarılmayın. Önce natürel yolları deneyin, geçmezse doktora müracaatın.

Baş ağrısı bazen bütün bir gününüzü mahvedebilir. Uykusuz, asabi, stresli bir günde, moralinizi bozan bir şey olduğunda baş gösterebilir. Kolay baş ağrıları daha çok stres, hava vaziyeti, tansiyon ve kanda oksijenin azalmasından ileri gelir. Ki en çok sinirsel ağrılar olarak da tanımlanabilen, gerilimli ortam ve stresten ileri gelen gerilim tipi baş ağrıları görülür. Zonklayıcı bir ağrıdır bu. Ekseriyetle boyundan veya alın bölgesinden başlayan ağrı, yukarıya doğru çıkar ve tüm başa dağılır.

Baş ağrılarını ciddiye alıp doktora müracaat etmek gerekir. Zira baş ağrısı vücudunuzda bir şeylerin eksikliğini haber veren bir işarettir. Bu eksiklik yalnızca kısa bir müddet dinlenmek dahi olsa önem vermelisiniz. Ters takdirde baş ağrınız kronikleşebilir.

Baş Ağrısından Kurtulmak için Teklifler

Karanlık ve suskunluk

Strese dayalı baş ağrısıyla mücadele faktörün ilk yolu olarak aklınıza hemen bir ağrı kesici ilaç içmek gelmesin. Zira ağrının önüne geçmenin doğal yolları var ilaçtan önce. Migrene dayalı bir ağrı ise yaşadığınız, karanlık ve suskun bir odada yatarak krizi atlatmayı seçenek edin.

Açık hava yürüyüşü

Stres ve gerilimden uzak bir ortamda dinlenmeye çalışın. Bulunduğunuz yerin havası bol olmasına özen gösterin. Ağrıdan dolayı ışığa karşı duyarlılığınız arttıysa karanlıkta dinlenin.
Kendinizde o gücü buluyorsanız, açık havada yürüyüş yapmak da baş ağrısına iyi gelir.

Masaj

Şakaklarınıza, kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına doğru cildinizi gererek masaj yapın.

Sıcak duş

Sıcak duş, vücudunuzda gevşeme hissi yaratır. Duşa girmezseniz, ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletin. Hemen peşinden su ılık olana kadar soğuk su ilave edin. Ayak banyosundan sonra çorap giyin ve dinlenmek üzere yatın. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrısı bitebilir.

Soğuk kompres

Bir bezi soğuk suyla ıslatarak veya poşete buz koyarak başınıza soğuk kompres yapın.

Muz, makarna, balık yağı

Beslenme uzmanları, muz, makarna ve balık yağının baş ağrısına iyi gelen besinler olduğunu söylüyor. Ayrı olarak, acı kahveye bir iki damla limon suyu karıştırarak içmek de baş ağrısına iyi gelebiliyor.

İlaç

Ağrı kesici kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza müracaat edin. Ancak, her ağrıda ilaç kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz, bir müddet sonra ilaç ağrıları yaşamaya başlarsınız. Başka bir deyişle ilaç bağımlısı olduğunuz için ilacı almadığınızda ağrı başlar. Dolayısıyla olası olduğunca ağrı kesici almamakta yarar var.

Sık tekrarlayan ve uzun süren baş ağrısı yakıntınız varsa sıhhatle alakalı her konuda olduğu gibi, bu vaziyette da uzman bir doktora müracaat etmek en doğrusudur.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısı Rehabilitasyonu

Baş ağrıları, sinir bozucu derecede şiddetli veyahut önem vermeyecek kadar hafif olabilir. Ama şiddeti ne olursa olsun daimi veyahut sık sık baş ağrısı çeken insanlar bundan ehemmiyetli derecede etkilenir. Bu ağrı kişilerin hayattan aldıkları zevki azaltır, günlük hayatlarının negatif bir istikamette ilerlemesine yol açar. Baş ağrılarınızı azaltmak için bu 5 yolu tecrübe edebilirsiniz.

1- Sıhhat şartlarınızı geliştirin.

Yapmanız şart olan ilk şey ikincil baş ağrınız olmadığından emin olmaktır. Bu, diğer sıhhat problemlerinizin yan tesiri olan baş ağrısıdır. Bunu belirlemek baş ağrınızın nedeninin ne olduğunu anlamak için size yardımcı olur; lakin baş ağrınızı tetikleyici etmenleri tanımlayabilmek uzun vaktinizi alabilir. Baş ağrınızın başlangıcından 48 saat önce ne yediğinizi ve neler yaptığınızı ve adet döngünüzü kontrol edebilmenizi sağlayacak tarihi ve saati olan bir günlük tutun.

2- Boynunuzu güçlendirin.

Zayıf boyun adaleleri sırtınızın üst tarafında alt boynunuza ve daha sonra üst boynunuza ilerleyen bir ağrıya kapı aralayabilir. Zayıf adaleler bilgisayarın karşısında çok fazla vakit geçirmekten ve bayanların uzun süre örgü örmesinden dolayı oluşabilir. Trapez adalelerindeki zayıflık sırtınızın üst tarafında acıya kapı aralayabilir. Bu bölgeyi güçlendirmek ağrıyı %80 azaltabilir.

3. Bu ağrıyı terleyerek atmaya çalışın.

Yürümek, yüzmek ve bisiklete binmek sadece kalp sağlığınız için değil; belinizin inceliği ve cinsel çekiciliğiniz için de faydalıdır. Düzenli aerobik egzersizleri demek daha az baş ağrısı demektir. Zira egzersiz stresi azaltmaya, sizi deşarj olmaya ve ağrı kesici endorfinlerin derecesini arttırmaya yardımcı olur. Aynı şekilde, yoga, germe egzersizleri ve meditasyon da gerginliği azaltır ve bu yüzden baş ağrısına kapı aralayan kimyevi vaziyetleri da deşarj olur.

4. Gıda desteklerini deneyin.

Bir takım vitaminler, minareler ve diğer besin destek ürünleri baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir. Bu gıda desteklerinin arasında B2 vitamini (sabahları 400 miligram riboflavin), koenzim Q10 (günde üç sefer 200 miligram) ve magnezyum sülfat (günde iki sefer 200 ile 400 miligram; en azından seyrek olarak büyük tuvalete çıkıyorsanız) vardır. Bu gıda desteklerinin verimliliği ile ilgili genel bir karara varılamamıştır; ama kronik problemleriniz varsa tecrübeye değer. Bunu tecrübe etmek 6 haftanızı alacaktır.

5. Basınç noktalarına dokunun.

Evet, parmaklarınızın sizi deşarj olmasına destur verin. Asya’da 2000 sene önce geliştirilen akupresür, parmaklarınız vücudunuzdaki adalelerle alakalı stresi deşarj olan noktalara basınç yaptığında işe fayda. ‘Shiatsu (bir tür Japon masajı)’ masajını yaptırın veyahut bir dahaki sefere başınız ağrıdığında şimdi size vereceğimiz adımları izleyerek bu masajı kendiniz yapın. Ama gebeyseniz bu masajı yapmayın!

Şakak kemiği adalenizin ortası: Bu, şakak bölgesinin tam ortasında bulunmaktadır. Bu bölgeyi başparmağınız ile orta parmağınızı birbirine yakın şekilde tutarak adale alanında yumuşamayı hissedene dek ovun. Şayet bu noktayı tespit etmekte zorluk çekerseniz parmaklarınızı şakaklarınıza yerleştirin ve sonra azı dişlerinizi birkaç sefer sıkın. Şakak adalelerinin ortasındaki ana adaleyin çıkıp indiğini hissedeceksiniz.

Kulaklarınızın arkası: Kafanızın arka tarafındaki, kulaklarının arkasındaki kemiğin hemen önündeki kafatası noktalarını tespit edin ve başparmaklarınızla 2 dakika kadar dairesel basınç uygulayın.

Gözlerinizin arası: Burnunuzun hemen üzerindeki dokuyu orta parmağınızı bir gözünüze başparmağınızı da diğerine yakın bir şekilde yerleştirerek sıkın. Yavaşça yukarıya doğru ittirin, böylelikle kaşlarınızın kenarlarında basıncı hissedeceksiniz.

El dokusu: Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki yumuşak dokuyu sıkıştırın ve basınç uygulayın.

Şunları da beğenebilirsin:

Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Ön çapraz bağ kopukluğu
Sosyal Fobi nedir
Yaygın anksiyete nedir?
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? Kürü Nasıl Yapılır?
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Portakalın Faydaları?
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.