B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler

B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler

Kansızlık Ne Demektir?

İlmi olarak, kırmızı kan hücreleri eritrositlerin yapısında hemoglobin bulunur.Kandaki hemoglobin, oksijeni taşımakla görevlidir.Bu hemoglobin düzeyinin kanda az olması neticeninde kansızlık ortaya çıkmaktadır.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?


Genel olarak dünya üzerindeki kansızlık sebebi olarak demir eksikliği gözükmektedir.Demir,hemoglobine bağlanarak oksijenin taşınmasını sağlar. Eksik olması vaziyetinde kansızlık başka bir deyişle kansızlık hastalığı ortaya çıkmaktadır.Genel olarak küçük çocuklarda ortaya çıkan bir meseledir.Hem de yeni doğan bebeklerde anne sütündeki demir oranı yeterli olmadığı bu sebeple demir yüklemesi ihtiyaç duyulan görülmektedir. Belirtileri yorgunluk,halsizlik,uyuşuk olma ,yeme içmenin azalması iştahsızlık,cilt rengindeki beyaz renge dönüşme yani deri renginin solması ehemmiyetli belirtiler arasındadır.

Kansızlık için tabii gıdalar nelerdir?

  1. Kırmızı et
  2. Karaciğer
  3. Dana eti
  4. Hindi eti
  5. Tavuk ciğeri
  6. Beyin
  7. Sardalya
  8. Badem
  9. Kavrulmuş fıstık
  10. Fındık

Genel olarak listeye bakıldığı vakit et ürünlerinin daha yoğunlukta olduğunu görmekteyiz.Bunun sebebi olarak et ürünlerindeki demir oranı vücut tarafından kolayca emilmektedir.Besinlerden alınan demirin arttırılması için baklagiller tüketilmesi daha uygundur.

Et Ürünleri

Kansızlık veya demir eklikliği ile ilgili en faydalı kaynak kırmızı ettir. Kırmızı et vücuttaki demir oranının savunmasında ve artmasında büyük bir röle sahiptir.Bolca b12 vitamini barındırmaktadır. Doktorların teklifine göre günde 50-100 gram et tüketmek bu meseleye çözüm niteliğindedir.Tabi ki ileri derece hastalar için kesinlikle doktor tavsiyesi gerekmektedir.Ufak meseleler için bu tüketim miktarı yeterlidir.

Deniz Ürünleri

Ton balığı,istiridye,somon gibi bir takım balık çeşitleri bu arada bolca tüketilen hamsi bu konuda büyük yararı vardır.Elimizden geldiğince balık tüketmeli hem kansızlık açısından hemde yararlı omega yağları açısından çok ehemmiyetlidir.

Süt Ürünleri

Süt kansızlığa yol açar gibi bir takım duyumlar görülmüştür.Süt kansızlığa direk bir tesiri yoktur.Ancak demir eksikliği görülen hastalarda sütün demir emilimini azalttığı bilinmektedir. Bu yüzden demir desteği yapıldıktan en az 2 saat sonra süt tüketimi yapılması uygundur.Normal bir vakitte sütün kansızlık hesabına rastgele bir yan tesiri yoktur.

Tavuk Ürünleri

Tavuk ürünleri ve bilhassa yumurta hemoglobin imalatı açısından oldukça ehemmiyetlidir. Bilhassa yumurtanın sarısı hemoglobin imalatında büyük yararları vardır.

Meyveler

Yüksek demir muhtevanına sahip bir çok meyveler vardır.Karpuz,üzüm,greyfurt,elma,domates gibi ürünler kansızlık açısından pozitif yararları vardır.Burada ehemmiyetli nokta meyvelerin kuru olarak tüketilmesidir.Kuru kayısı,kuru erik,kuru üzüm gibi kuru yemişler bu konuda oldukça tesirlidir.

DEMİR içeren bir takım besinler

1. Karaciğer

100 gram karaciğerde vasati 21 gram protein ve  12 mg demir bulunur. Bu yetişkin kadınların günlük demir ihtiyacının tamamını karşılarken erkeklerde ihtiyaçtan fazlasını içerir. Ancak 120 mg kolesterol içerdiğini unutmayın ve doktorunuzun önereceği şekilde tüketin.

2. Tavuk ciğeri

100 gram tavuk ciğerinde vasati 22 gram protein ve  7,4 mg demir bulunur. Bu yetişkin kadınların günlük demir ihtiyacının takriben yüzde 60’ını karşılarken erkeklerde günlük ihtiyacı yüzde 70-75 oranında karşılar. Ancak 185 mg kolesterol içerdiğini unutmayın ve doktorunuzun önereceği şekilde tüketin.

3. Beyin

100 gram beyinde vasati 10 gram protein ve  3,5 mg demir bulunur. Bu yetişkin kadınların günlük demir ihtiyacının takriben yüzde 30’unu karşılarken erkeklerde günlük ihtiyacı yüzde 40 oranında karşılar. Ancak yüksek oranda takriben 3100 mg başka bir deyişle 3,1 gram kolesterol içerdiğini unutmayın ve doktorunuzun önereceği şekilde tüketin. Diğer bir negatif başka bir deyişle ise protein oranının daha az olmasıdır.

 

Bitkisel Kaynaklı Demir içeren besinler

1. Ay çekirdeği

100 gram ay çekirdeğinde 27 gram protein ve  7 mg demir bulunur. Bu demir oranı yüksektir. Kolesterolü yoktur. Bu  nedenle doktorunuza müracaat ederek tüketebilirsiniz.

2. Şam fıstığı

100 gram şam fıstığında 19 gram protein ve  7,3 mg demir bulunur. Kolesterolü sıfırdır.

 3. Badem içi

100 gram badem içinde 19 gram protein ve  4,6 mg demir bulunur. Kolesterolü oranı sıfırdır. Ancak fazlası kabızlık yapabilir. Dikkatli tüketilmelidir.

4. Kavrulmuş fıstık içi

100 gram kavrulmuş fıstık içinde 26 gram protein ve  2,3 mg demir bulunur. Kolesterolü oranı sıfırdır. Kabızlık yapabileceği için dikkatli tüketilmelidir.

Pekmez Kansızlık için faydalımıdır?

Pekmezin bir çok yararları vardır.Lakin ülkemizde dağılan bir deyim olarak kalmıştır pekmezde demir vardır diye.1 kaşık pekmez içerisinde 1mg dan az demşir bulunmaktadır. Bu yüzden çocuklarımıza pekmezi dayatmamak gerekir. Kahvaltılarda tabi ki olması gerekir lakin kansızlık açısından bir tesiri yoktur.Son olarak üstteki yazımızı tam olarak okumayanlar veya gözden kaçıranlar için sütün demir emilimi açısında olumsuz istikameti şu şekildedir.Demir alımı yapıldıktan sonra en az 2 saat beklemek gerekir. ‘2 saat sonra süt içilebilir.Sütteki kalsiyum demir emilimini azaltmaktadır.

Şunları da beğenebilirsin:

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Sporcuların günlük alması şart olan protein miktarı ve protein cetveli
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?
Sosyal Fobi nedir
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Sarkık kollar nasıl sıkılaşır?
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Güzel Saçlar ve Ciltler İçin Neem Yağının Yararları
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Klimaya İhtiyaç Duymadan Nemi Azaltmanıza Yardımcı Olacak Bitkiler
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Limonun Faydaları Nelerdir?
Bademin Yararları?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.