Ayak Bileği Bağ Kopması, Bağ Yırtılması ve Bağ Zedelenmesi

Ayak Bileği Bağ Kopması, Bağ Yırtılması ve Bağ Zedelenmesi

Ayaklarımız yürüme, koşma, atlama ve balansımızı sağlayan bu kadar fazla bağın mevcudiyetine karşın yaşantımızda sık sık balans kaybına uğrayabilir. Bunun neticesi olarak en kolayıyla burkulmalar ortaya çıkmaktadır. Burkulmalar yalnızca spor veya mesleksel nedenlerden değil normal kişilerin başına gelebilecek bir vaziyettir. En sık görülen yaralanma dış yan bağ yırtılmalarıdır.

Burkulma ile birlikte ayak bileğinde; süratle ağrı ve şişlik gelişir. Bu sırada damar yırtılması varsa şişlik akılalmaz hızla oluşur ve dokunmaya karşı şiddetli reaksiyon oluşur. Kızarıklık, giderek morarmaya dönüşür.

Ayak bileği yaralanmalarında teferruatlı sorgu ve kontrol sonrası düz röntgen filimi kemiklerde olan çatlak ve kırıkları rahatça gösterecektir. Yumuşak dokuya ait şüpheler varsa MR gerekebilir.

Ayak bileği bağ travmalarında rehabilitasyon

Travmalarda genel olarak akut devrede ayağın bir müddet salt istirahat ettirilmesi ayak etrafına 2-3 gün müddetle soğuk uygulanması gerekir. Mesele gittikçe artıyorsa doktora müracaat edilmelidir .Bu sırada ağrı kesici ve ödem önleyici ilaçlar kullanılır.

Hafif burkulmalar haricinde çoğunlukla ayak bileğini hareketsiz bırakan vasati 10gün ile 3 hafta süren bir alçı uygulaması gerekir. Şayet bu tespit yapılmazsa ayak bağlarında tam iyileşme olmaz ve burkulmalar sıklıkla tekrar eder. Bu da giderek ayak bileğinde kireçlenmelere kapı aralar.

Daha hafif burkulmalarda veya sıklıkla tekrarlayan burkulma vaziyetlerinde ayak bileğine özel bandajlar uygulanır. Bunlar uzun müddet kullanılır. Bilhassa sporcu kişilerde ayak bileklerinin sıklıkla burkulma bahtsızlığında yeniden benzer bandajlar kullanılmalıdır.

Ayaktaki bağların yırtılması veya ayak bileği içyan çıkıntısının kırılmasında operasyon düşünülmelidir. Oysa dış yan kırıklarında alçı rehabilitasyonu yeterli olabilir.

Ayak travmalarında akut dönem geçtikten sonra ayağa fizik rehabilitasyon uygulamaları yapılmalıdır. Manyetik alan ve özel bir soğuk uygulama olan kriyoterapi bu travmatik ayak meselelerinde çok başarılı sonuçlar veren fizik rehabilitasyon metotlarıdır.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Tedavisi Fiyatları
Ayak Haritası, Ayaktaki Masaj Noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Sporcuların Aldığı Günlük Protein Miktarı ve Protein Cetveli
Sosyal Fobi Nedir?
Yaygın Anksiyete Nedir?
Mide Kanseri Nedir, Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
Gıda Katkı Maddeleri
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Selülitten Kurtulmanıza Yardımcı Olacak Egzersizler
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Portakalın Faydaları?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
Gripten Korunmanın Yolları
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.