Aeropress Kahve Tarifi

Aeropress Kahve Tarifi

Frizbi üreticisi olan Aerobi markasının yöneticisi olan Alan Adler tarafından bulunan Aeropress kahve demleme methodu şiringa mantığına dayanıyor. Basınç yardımı ile kahve filtrelenip demleniyor.

Ön bilgi:

Demleme Zamanı: 2 dakika
Bardak: 1 küçük
250 Gramlık Escobar Coffee Paketi: 16 Bardak
Öğütme Seviyesi: Ortadan biraz daha küçük
Tadım Karakteristikleri: Yumuşak, orta içim

Gerekli Ekipman:

* Aeropress
* Escobar Coffee (15gr – 2 yemek kaşığı)
* Aeropress Filtre
* Su ısıtıcı
* Öğütücü (tavsiye edilen)
* Tartı (tavsiye edilen)
* Zaman Ölçer
* Bardak
* Su (240ml)

Demlemeden Önce:

* Aeropress’inizin iyice temiz ve kuru olduğundan emin olunuz. Eğer ıslak olursa Aeropress’in iç kısmına girecek olan parçanın üzerindeki plastik sıkışmayacak ve sızdırma yapacaktır.

* En iyi sonucu alabilmek için kahve çekirdeklerini öğütülmemiş şekilde Escobar Coffee’den alınız ve kahvenizi demlemeden hemen önce içeceğiniz kadar öğütünüz. Eğer kahvenizi çok önceden öğütürseniz kahveye aromasını ve karakteristik özelliklerini veren bileşenlerin büyük bir miktarını kaybedersiniz. Eğer evde öğütücünüz yoksa Escobar Coffee’den az miktarda en taze şekilde alın ve hava almayacak şekilde muhafaza edin.

* Karmaşık görünse de kahve demlerken tartı kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha iyi sonuç için tahmini ölçüler kullanmak yerine aşağıda belirtilen ölçülere sadık kalınız.

 

Adım Adım Demleme:

Adım 1: Suyu kaynayıncaya kadar su ısıtıcınızda ısıtın ve bir kaç dakika kadar bekleyin. Demleme için ideal su sıcaklığı 92-96 derece aralığındadır. Dolayısı ile kaynadıktan sonra 1-2 dakika beklemek suyun istenilen sıcaklığa düşmesini sağlayacaktır.

Adım 2: Aeropress’in filtresine filtre kağıdını yerleştiriniz ve sıcak su ile yıkayınız. Bu işlem kağıdın filtreye iyice yapışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kağıt filtre tadını ortadan kaldıracaktır.

Adım 3: Önceden çekilmiş kahve kullanıyorsanız 4. adıma geçiniz. Kahve çekirdekleri 15 gr olarak tartın, ortadan biraz daha ince olacak şekilde öğütünüz. Referans için kahve öğütme kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Adım 4: Aeropres’inizi ters pozisyona gelecek şekilde ayarlayınız fakat filtreyi üzerine yerleştirmeyiniz. Ters pozisyonda demleme tekniği kahve hazır olmadan filtreden geçmesini engelleyecektir. Öğüttüğünüz kahveyi Aeropress’in içerisine yerleştiriniz ve hafifçe sallayarak eşit şekilde Aeropress’in içinde durmasını sağlayınız.

Adım 5: Zaman ölçerinizi başlatınız ve suyun yarısını (120ml) Aeropress’e kahveleri eşit şekilde ıslatarak doldurunuz. Bu aşamaya ön demleme adı verilmektedir. Bu aşamada sıcak su kahve yatağınızın genişlemesine yardımcı olacak ve kahvenin içinde sıkışmış aromaları baloncuklar eşliğinde ortaya çıkaracaktır.

Adım 6: 30 saniye bekledikten sonra suyun kalanını (120ml) Aeropress’e dökünüz.

Adım 7: Sonrasında hafifçe karıştırınız ve filtreyi filtre kağıdı ile birlikte Aeropress’in üzerine sıkıca yerleştiriniz.

Adım 8: Sonrasında Aeropress’i dikkatlice ters çevirerek bardağınızın üzerine yerleştiriniz. Ters demleme tekniğini ilk defa deniyorsanız, demlemeden önce sadece su ile birkaç sefer bu ters çevirme hareketini tekrarlayınız ve en rahat nasıl yapabileceğinizi deneyimleyiniz.

Adım 9:  Durmadan yavaşça tıslama sesini duyana kadar bastırınız. Aeropress’i bardağınızın üzerinden kaldırınız, filtreyi çıkararak kahve posasını Aeropress’inizin içinden temizleyiniz.

Şunları da beğenebilirsin:

M1 | M1A İSTANBUL ATATÜRK HAVAALANI-YENİKAPI METRO HATTI, SEFER SAATLERİ, DURAKLARI, ROTASI, İSTANBU...
Namazda Kamet Nasıl Getirilir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Ayak Bileği Bağ Kopması, Bağ Yırtılması ve Bağ Zedelenmesi
Mide Bulantısı Nedir? Nasıl Önlenir?
İstanbul Metro Saatleri, M2 Taksim - Hacıosman Metro Sefer Saatleri
Google Pixel 2 tanıtıldı! İşte ayrıntılar!
2018-19 Mayıs Tatili Kaç Gün?
Sevgililer Günü Kaç Gün Kaldı 2018?
Yüksek Miktarda Tatil İsteği İçeren 29 İtalya Resimi
2018 Cumhuriyetin Kaçıncı Yıl Dönümü?
Kripto para pazarı 200 milyar dolar değerini aştı
Hande Erçel Fazla Kilolarından Kurtuldu
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Elon Musk Merakla Beklenen Elektirikli Tırları Tanıttı ve Bir De Sürpriz Yaptı
Saç ve Tırnakları Güçlendirmek İçin Biyotin Zengini Gıdalar
Bilgisayarınızın Kapanmasına Neden Olan Sebepler
Metro İstasyonundaki Kemancı : Joshua Bell
Seyahate Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Tasarımcıya İhtiyaç Duymadan Kendi Logonuzu Yapın
5000 TL’ye En İyi Laptop Hangisi?
Bademin Yararları?
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
Göz Kapağı İltihabı Nedir? (Blefarit)
En İyi 10 Laptop Markası (2018)
Gripten Korunmanın Yolları
Çocuğunuzun Özel Ders İhtiyacı Var mı?
Çocuğunuz Hiperaktif mi? Hiperaktivite Bozukluğu
Doğal Görünümlü Saç Ekimi
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,