5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik Banknotların Arka Yüzünde Ne Var?

5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik Banknotların Arka Yüzünde Ne Var?

Türk lirası (simgesi: ₺; ISO 4217 kodu: TRY), Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kullanılan para birimidir. Türk lirasının alt birimi kuruştur. Türkiye’de kâğıt para basma yetkisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına aittir. Paradaki 0 (sıfır) sayısını azaltmak emeliyle 31 Ocak 2005’te geçici olarak tedavülden kaldırılmış ve yerine Yeni Türk lirası kullanılmaya başlanmıştır. YTL’den TL’ye geçişin bitirmesi hasebiyle 1 Ocak 2009 tarihinde yine tedavüle girmiştir. Ama 2009’da tedavüle giren paralarda YTL’de olduğu gibi 6 sıfır bulunmamaktadır. YTL’nin alt birimi Yeni Kuruş’tur.

5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’nin Arka Yüzünde Hangi İsimler Bulunuyor?

  • 5 ₺’nin arkasında Ordinaryus Profesör Aydın Sayılı’nın resmi bulunmaktadır.
  • 10 ₺’nin arkasında Prof. Dr. Cahit Arf’ın resmi bulunmaktadır.
  • 20 ₺’nin arkasında Mimar Kemalettin’in resmi bulunmaktadır.
  • 50 ₺’nin arkasında Fatma Aliye’nin resmi bulunmaktadır.
  • 100 ₺’nin arkasında Itri’nin resmi bulunmaktadır.
  • 200 ₺’nin arkasında Yunus Emre’nin resmi bulunmaktadır.

Bugüne kadar Türk lirasının önyüzünde yalnızca Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün resimleri bulunmuştur. İsmet İnönü’nün resmi yalnızca cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde (1938-1950) Türk lirasının ön yüzünde bulunmuştur. Bunun nedeni ise Osmanlı döneminden beri bir anane halini almış ve Osmanlı harici pek çok devlet tarafından da kullanılan bir yol olan paranın ön yüzüne o vakitki devlet başının resmini koymaktır. Bu gelenek 30 Aralık 1925’te kabul edilen 701 sayılı “Mevcut Evrak-ı Nakdiyenin Yenileriyle İstibdaline Değin Yasa”’la resmileşmiştir. Bu yüzden Reisicumhur olduğu müddet içinde İsmet İnönü’nün resmi paranın ön yüzünde kullanılmıştır. Ancak bu yasa 1952’de Adnan Menderes’in başkanlık yaptığı hükûmet tarafından değiştirilmiş ve Türk Lira’sının üstünde o vakitki devlet başının değil sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin bulunması kararı alınmıştır. Bu yüzden Türk Lirası’nın önünde resimleri kullanılan tek devlet büyükleri Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmuştur.

5 YTL’nin Arka Yüzünde Kim Bulunuyor?

Prof. Dr. Aydın Sayılı Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim insanıdır. Ordinaryüs Profesör Doktor unvanı taşır. 1942 seneninde Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını bitirmiş olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir. 5 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunur. Portrenin sol tarafındaki alanda DNA ve atom simgeleri, güneş sistemi ve el figürleri bulunmaktadır.

10 YTL’nin Arka Yüzünde Kim Bulunuyor?

Prof. Dr. Cahit Arf tanınmış kişi matematikçi ve bilim insanıdır. Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği ile ilgili yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ait Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde isimiyle hatıralan çalışmaların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” isimi ile hatıralan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır. 10 Türk Lirası üzerinde Arf’ın sureti bulunmaktadır.

20 YTL’nin Arka Yüzünde Kim Bulunuyor?

Mimar Ahmed Kemaleddin 20. asrın başlarındaki çalışmalarıyla tanınan ve Birinci Milli Mimarlık Akımı‘nın önde gelen isimlerinden birisidir. 1910’ların başından ölümüne kadar yoğun bir tempoda çalışarak, hem Türkiye’de, yoğunluklu olarak da İstanbul’da, hem de yurtdışında yapıtlar verdi ve mimari çalışmalarında bulundu. Mescid-i Aksa’nın restorasyonu çalışmaları için bir müddet için Kudüs’te kaldı ve Türkiye’ye dönüşünde yeni başşehir Ankara’da kurulan yeni yapılar üzerinde yoğunlaştı. 1 Ocak 2009’dan itibaren dolaşıma girmiş olan 20 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde, Mimar Kemaleddin’in bir portresi ile başlıca eserlerinden biri olan “Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası” bulunmaktadır.

50 YTL’nin Arka Yüzünde Kim Bulunuyor?

+

Fatma Aliye Topuz (Fatma Aliye Hanım) Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınır. Zafer Hanım’ın 1877 seneninde yayımladığı Aşk-ı Vatan isimli bir roman mevcutsa da yazarın tek romanı olduğu için Zafer Hanım değil, beş roman yayımlayan Fatma Aliye Hanım ilk kadın romancı ünvanını almıştı. 50 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunmaktadır.

100 YTL’nin Arka Yüzünde Kim Bulunuyor?

Buhûrîzâde Mustafa Itrî, Türk bestekâr olup asıl isimi Mustafa, takma isimi ise Itrî’ydi. Çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için bu mahlası almış olduğu söylenir. Ustaları arasında Hâfız Post, Nasrullah Vakıf Halhali, Kasımpaşalı Koca Osman Efendi, Derviş Ömer Efendi gibi, 17. asır bestecileri vardır. Çağının kaynakları mevlevi olduğunu göstermektedir. Mevlevi mukabelesinde okunan bir Segah ayin bestelemiş olduğundan bu söylentilerde haklılık hissesi olabileceği düşünülmektedir. Hayatı süresince bir hayli padişah ve devlet adamından himaye görmüş olup, bunlardan en ehemmiyetlileri IV. Mehmet ve Gazi Giray Han’dır. Devlet adamlarına yakınlığı nedeniyle bir dönem tutsakçılar kethüdalığı yapmış, sarayda da musiki dersleri vermiştir. Itrî’nin portresi 100 TL’lık banknotların arka yüzünde bulunmaktadır.

200 YTL’nin Arka Yüzünde Kim Bulunuyor?

Yunus Emre, Anadolu’da Türkçe şiirin lideri olan tasavvuf ve halk şairidir. Türk tasavvuf edebiyatı alanında kendine has bir tarzın kurucusu olan Yunus Emre, Ahmed Yesevî ile başlayan dergah şiiri geleneğini özgün bir söyleyişle Anadolu’da yeniden ortaya koymuştur. Yalnız halk ve tekke şiirini değil, divan şiirini de etkileyen Yunus Emre, tasavvufla beslenen dizelerinde insanın kendisiyle, nesnelerle, Allah’la olan ilişkilerini işledi, ölüm, doğum, hayata bağlılık, İlahi adalet, insan sevgisi gibi konuları ele aldı. Çağının düşünüş biçimini ve kültürünü konuşulan dille, yalın, akıcı bir söyleyişle ifade etti. Yunus Emre’nin şiirleri daha söylenip yazıldığı tarihten itibaren ezberlenip okunmaya başlayarak, 14. yüzyıldan itibaren abdallar ve dervişler aracılığıyla Osmanlı fetihlerine paralel şekilde bütün Anadolu ve Rumeli coğrafyasına dağıldı. Şiirleri bu arada yüzyıllardan beri Anadolu’da ve Rumeli’de faaliyet gösteren tarikatların ortak düşüncesi ve sesi haline gelerek, Alevi-Bektaşi edebiyatı ile Melami-Hamzavi edebiyatını alana getiren halk edebiyatının kaynağı oldu. Yunus Emre 20. yüzyılda yeniden dikkat çekti ve yansıttığı insan sevgisi itibariyle yeni bir gözle değerlendirildi. 1991 senesi, UNESCO tarafından Yunus Emre’nin doğumunun 750. senesi olarak anılmıştır. Yunus Emre’nin portresi 200 TL’lık banknotların arka yüzünde bulunmaktadır.

Şunları da beğenebilirsin:

Kripto para pazarı 200 milyar dolar değerini aştı
Rapor Parası Ne Zaman Yatar? İş Göremezlik Raporu
Evden Para Kazanmanın Yolları
Evde Tasarruf Yapın! Geri Dönüşümle Paranızı Çöpe Atmayın
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları
Bitcoin 8000 dolar düzeyini aştı!
Nasıl Para Biriktirilir?
Dünyanın Kaçıncı Zenginisiniz? Dünyanın En Zenginleri Listesi
Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir? Nereden Alınır?
Bitcoin Terimlerinin Anlamları
Bitcoin Satın Almak
İngiltere’den Bitcoin Kararı!
İstanbul Eczane Telefon ve Adresleri
Noter Çalışma Saatleri, Cumartesi Açık mı?
Türkiye'nin Petrol Rezervi, Üretimi, Tüketimi
NATO Nedir? NATO Ülkeleri Kimdir?
Aselsan Nedir? Askeri Elektronik Sanayii
Pi Sayısı (3.14) ile İlgili Bilinmeyen Gerçekler
Vodafone, Turkcell, Türk Telekom Saklı Numara Engelleme
ÇiftlikBank Nedir? Nasıl Para Kazanılır? ÇiftlikBank Hilesi
Tesla Model S Araçla Kripto Para (Bitcoin) Madenciliği!
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.