3ds Max için Bilgisayar Tavsiyesi

Gerek daha önceki öğrecilerimden olsun gerekse Vidobu azalarından olsun, bu konuda bir hayli e-posta aldım. E-Posta yoluyla gelen bu suallerden, en fazla suallen suale buradan cevap vermek istedim. “Hocam, 3ds Max için bilgisayar tavsiyesi verirmisiniz?” yada “Hocam render için nasıl bir makina alalım?” “Hocam bu makine iyi midir? Tavsiye eder misiniz?” Gibi tüm suallerinize bu yazıda yanıt vermeye çalışacağım.

Bilgisayar işi ile uğraşan herkesin en büyük derdidir bu aslında. Bir bilgisayar alacak olan tanıdığınız varsa size bu suali yöneltir hemen. Sizin mesleğiniz şayet bilgisayar ile ilgili ise, bilgisayar donanımını ve hangi bilgisayar iyi hangi bilgisayar kötü bilmelisinizdir. Alakalı olan kişiler kendilerince bir cevaplamaya çalışırlar, fakat doğru fakat yanlış bir netice çıkar ortaya. Bu işte profesyonel olan kişiler ise doğru suali yöneltirler; “bu bilgisayarı ne için kullanacaksın?” İlk cevap vermesi şart olan sual budur. Sonrasında ise “Ne kadar bütçen var?” suali sorulmalıdır.

Yöntemimiz aşağıdaki gibi:

Sual: Ne için kullanacaksın?

Yanıt: İnternette dolaşmak, e-postalarımı okumak ve müzik dinlemek için.

Sual: Ne kadar bütçen var?

Yanıt: 1000 TL

Bu evreden sonra, bilgisayar alacak olan kişiye net ve doğru bir cevaplayabilir. Şayet bilgisayar alacak kişi yada öneren kişi marka fetişisti değilse, en objektif seçenekler sunulur. Tabi bu seçenekler çok fazla olacaktır. Neden derseniz artık bilgisayarlar önceden olduğu gibi çok fazla değişik değil. Hemen hemen hepsi aynı hızlara ve performanslara sahip. X bir markayıda alsanız Y bir markayıda alsanız “aaa neden Z markasını almadım çok pişmanım” demezsiniz. Zira aralarında uçurumlar yoktur.

Bir dönem bilgisayar donanımı ile ilgili çok aktiftim. Donanım Haber forumlarını bilirsiniz belki orada yüzlerce inceleme ve karşılaştırma yapmış, bir hayli kişiye yardımcı olmuş ve çok güzel geri dönüşler almıştım. Uzun bir müddet bilgisayar toplama, server kurulumları, render makineleri, workstation bilgisayarlar ile haşır neşir oldum. Masaüstü topladığım ve onardığım bilgisayarların sayısını bilmiyorum inanın. Çalıştığım şirketlerde ve etrafında en uzman müracaat edilecek kişi vaziyetindeydim. Her bilgisayar konfigürasyonu bana gösterilirdi. Kurulumlarda çok özenli olduğumdan benim kasamı toplarmısın diye gelenler olurdu. Bilgisayar meraklısı bir hayli insanın uğraşmayacağı yada önem vermeyeceği teferruatlara dikkat eder, uğraşırdım. Dağınık bir kasa bırakmazdım hiç. Nedense severek yapardım bunu hoşuma giderdi. Tabi aradan geçen giderek birlikte artık hiç kasa toplamıyor hem de kendi bilgisayarımdan başka bilgisayarda görmez oldum. Eskisi kadar donanım araştırması yapıp, aktüellemiyorum kendimi bu konuda.

Tabi bu bana gelen sualleri azaltmıyor, zati azalması gibi bir isteğimde yok. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım her vakit. İşte bu yazıyı yazmamdaki emelimde bu zati. En çok gelen sual; “3ds max için nasıl bir bilgisayar almalıyım?” 3ds max için makinede bir hudut yok desem yeridir. Performans canavarı bir makine dahi giderek sizi tatmin etmeyebilir. Ancak burda dikkat edilmesi şart olan bir konu var o da bütçe. Yöntemimizi anımsıyoruz değil mi? Burada ilk meselenin yanıtı var 3ds max için alacağız başka bir deyişle render makinesi istiyoruz. ÖYLEYSE diğer suale geçelim başka bir deyişle bütçe. Şayet bütçemiz 2000-3000 TL arası ise alacağımız makine 3ds max de yüksek poligonlu sahnelerde bizi üzebilir. 3000-5000 TL arası bir makine ise yüksek poligonlu bir sahnede bizi daha az üzer ve render alır.

5000-7000 TL arası bir makine ise bizim yüksek poligonlu sahnelerimizi gayet rahat çalıştırır ve render alır bizi üzmez. 7000 TL ve üzere bir makine ise bizi çok mutlu eder, meselesiz ve hızlı renderlar almamızı sağlar. Şayet işimiz animasyon ise ve uzun renderlar alacaksak network render yada render farmları öneririm. Kendi makinanızla uğraşmaktansa çok daha hızlı ve ekonomik bir çözüm olacaktır.

Donanım parçaları ile alakalıda yanlış bilinen bir çok nokta var onlardan söz etmek istiyorum. Mesela yalnızca ram (hafıza) yeterli değildir bir bilgisayarın hızlı olması için yada yalnızca yüksek bir işlemci değildir. Uyumlu parçalar olmalıdır. Bilgisayar donanımın da en ehemmiyetli nokta, parçaların uyumlu çalışabilmeleridir. Chipsetlerinden tutun, yongasetine kadar birçok ince ayrıntıya dikkat edilmelidir. Ters takdirde pahalı ama performans olarak yerlerde sürünmesede size daimi mesele çıkartan bir makineniz olur. Kimi olmazsa olmaz kaidelerden söz etmek istiyorum yüksek performanslı bilgisayarlar için.

İşlemci (CPU)
3ds max için işlemci çok ehemmiyetlidir. Render mertebesinde büyük yük altına girer. Eğer render işlemini bütnüyle işlemciye veriyorsanız ve quadro bir ekran kartı kullanmıyorsanız işlemci daha da ehemmiyetli bir hale gelir. İşlemcide paraya kıymanızı tavsiye ederim. Intel Xeon yada Intel i7’nin üst sınıf bir işlemcisini almalısınız. Burada tabi bütçeniz ehemmiyetli ama 1000 TL aşağısı bir işlemci almamaya çalışın.

Bellek (RAM)
Sahnede çalışırken farkını hissedeceğiniz bir parçadır. Bilhassa yüksek poligonlu bir sahnede hissettirir varlığını yada yokluğunu. Bu parçayı almadan önce anakartınıza karar vermeniz ve anakartınızın önerdiği (Mainboard Qualified Vendors List) ram marka ve modelini alın. Bu sayede anakartınızla uyumlu bir ram almış olursunuz ve performansı arttırırken, bu arada ram sorunuda yaşamassınız. Bütçenize göre 16GB yada 32GB DDR4 Quad kit almanızı tavsiye ederim.

Anakart (Mainboard)
İşlemcinizle uyumlu olacak Intel bir anakart olmalı. Aynı zamanda chipsetide Intel olmalı. Ram kapasitesi yüksek olmalı 32GB/64GB yada daha yüksek ram takılabilmeli. Isıya karşı dayanıklı olmalı yani uzun zaman açık kalması sorun yaratmamalı hiçbir zaman. Son zamanlarda üretilen bir çok anakart bu saydığım özelliklere sahip tabi asgari 1000TL verirseniz. Marka olarak ilk tavsiyem Asus olacaktır. Hiçbir sorun yaşamadığım çok sağlam anakartları olan bir markadır. Hatta kart imalatında en iyisi Asus desem mübalağa etmiş olmam sanırım. Sonrasında ise MSI, Evga ve Gigabyte diye devam edebilirim.


Hard Disk (HDD)
Hard disk ekseriyetle önem vermeyen bir parçadır ve bilgisayar toplanırken yapılan belkide en büyük hatalardan biri bu önem vermemedir. Hard disk ne kadar hızlı ise işlemlerin yazım ve okumasıda o kadar hızlı olur. Bir data gideceği yere ne kadar hızlı yazılıyor yada okunuyorsa, işleminiz de o kadar hızlı yapılıyordur. Bu sebeple size tavsiyem kesinlikle ama mutlaka Solid State Disk (SSD) alın. SSD içerisinde dönen yada oynayan rastgele bir parça olmadığından, tıpkı bir USB disk gibi chip üzerinde verilerin yaıldığı ortam olduğundan normal disklerden çok daha fazla performansa sahiptir. Zaten SSD kullandıktan sonra normal disklerin yanından bile geçmessiniz. Sadece masaüstü için değil, aynı zamanda dizüstü makineler içinde tavsiye ederim. Okuma ve yazma hızları yüksek, Sata 3.0, 250GB üzerinde, Corsair, Intel, Samsung, OCZ, Kingston bir SSD alınabilir. Bu diski ikiye bölmeden, sadece sistem diski olarak kullanın. Yedekleme yada arşiv için harici bir disk kullanın.

Harici Hard Disk (External HDD)
Her zaman iki yedek kullanmanızı tavsiye ederim. Fazladan bir yedek her zaman için en iyisidir. Bütçenize ve verilerinizin çokluğuna göre 1TB/2TB yada daha üzeri bir disk alın. Disklerden biri filhakika taşınabilir olan 2.5 inch olsun, bir yerlere götürmeniz gerektiğinde sorun yaşamayın. Ötekisi ise 3.5 inch bir disk olsun ve kapasiteside daha büyük olsun. Teklifim Western Digital (WD) almanız hiçbir sorun yaşamassınız. Sonrasında ise Seagate, Verbatim, Samsung, Toshiba diyebiliriz.

Ekran Kartı (GPU)
İşte burada bütçe devreye yeniden giriyor. Eğer bütçe sorun değilse ve ekran kartı için 2000TL üzeri harcanabilirse netlikle Nvidia Quadro ekran kartlarından tavsiye ederim. Render işlemleri için en iyisidir. Piyasada yapılan en büyük hatalardan biridir oyun ekran kartını alıp render performansı beklemek. Zira alınan kart oyun kartıdır ve render işleminde en yi sonucu vereceği mananına gelmez. Quadro ekran kartlarının yapılış emeli 3d, render ve animasyon olduğu için size en iyi performansı verecektir. Eğer quadro bir ekran kartı alamıyorsanız o zaman Nvidia chipsetli bir kart almanızı tavsiye ederim. Sahnede çalışırken sizi üzmeyecek bir performans için, 2GB belleğe ve 256Bit üzerinde olmalıdır. Asus, XFX, Evga, Zotac yada Sapphire iyi ekran kartı üreticilerindendir sorun yaşamassınız. Eğer quadro alacaksanız zaten PNY Nvidia Quadro kartlarını alacaksınız demektir. Bütçenize göre K4000, K5000 gibi bir kart alınabilir.

Soğutucu (FAN)
Yine atlanan bir konu, soğutucu. Çok iyi bir makine alırlar ama soğutucu olarak standart soğutucuyu koyarlar. Yapılan en büyük yanlışlardan biride budur. Zira makineniz ne kadar iyi soğutulursa o kadar iyi çalışır. İlla ki hız aşırtma (overclock) yapmanıza gerek yok. Bir bilgisayar ne kadar iyi soğursa size o kadar iyi performans verecektir. Arabanız gibi düşünün eğer su olmazsa yada araç su kaynatırsa yolda kalırsınız. Bilgisayarlardaki mantıkta birebir aynıdır. Bu yüzden size tavsiyem iyi bir soğutucu almanız. Su yada yağ soğutma işleri biraz daha meşakatli olabilir o yüzden hava soğutma için teklifte bulunacağım. Tavsiyem Noctua soğutucular olacaktır. Zira hem çok suskun hemde çok iyi bir soğutma sağlıyor. Tabi biraz büyük olduğundan kasa seçiminizi etkileyecektir. Normal bir kasa içerisine bu tip performanslı soğutucuları sokamassınız. Cooler Master, Corsair, Thermaltake, Zalman ve Xigmatek gibi markalarda soğutma konusunda oldukça iyidir Noctua’yı çok aratmazlar.

Güç Birimi (PSU)
Sisteminizin elektrik üniteside çok ehemmiyetlidir. Sonuçta bütün herşey ona emanet. Elektriksel bir sorunda ilk sıkıntıyı o yaşayacaktır. Topladığınız sistemin kaç watt elektrik harcayacağını hesaplayarak (PSU Hesaplayıcı) ona uygun bir PSU almanızı tavsiye ederim. Tavsiyem Enermax, Cooler Master, Corsair, Zalman, Thermaltake markalarından birinin, minimum 750 Watt olan bir güç birimini almanız. Akım savunuculu olan, ek özelliklerle donatılmış olmasıda artı olacaktır.

Kasa (Tower)
Kasa bilgisayarınızın hanesidir. Soğutması ne kadar başarılı ise, bilgisayar parçalarınız için o kadar iyi bir hane olacaktır. Cooler Master, Corsair, Enermax, Lian li, Zalman, Thermaltake gibi markaların çok performanslı kasalarını bulabilirsiniz. Suskun, bilyeli 25cm çapında fanlara sahip kasaları tavsiye ederim. Kasa için 500TL ve üzeri kasalara bakmanızıda ehemmiyetle tavsiye ederim.

Ekran (Monitor)
Reaksiyonma süresi iyi olan, geniş ekran bir LCD yada LED monitor tavsiye ederim. Eğer bütçe sıkıntısı yoksa IPS oturumu tavsiye ederim, renkleri çok daha doğru görebilirsiniz. Marka olarak Dell, Asus, Samsung, Viewsonic, Philips, HP olabilir. Eğer bütçede sıkıntı yoksa en iyi monitörleri üreten Apple, EIZO, Dell, NEC yada Asus almanızı tavsiye ederim. Bu markalar profesyonel monitör denince akla gelen markalardır.

Diğer bilgisayar bileşenlerini isteğinize göre seçebilirsiniz. Kullanışlı mouse ve klavye, gerekliyse bir dvd sürücü ve hoparlör.

3dsmax-icin-bilgisayar-tavsiyesi-2

Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorum derseniz, size workstation bilgisayarları öneririm. Hazır toplanmış ve en uyumlu parçalarla geliştirilmiş aletlerdir. Aynı zamanda garantili olduğundan bir sorun olduğunda firmayla iletişime geçebilirsiniz. Workstation bilgisayarlar biraz daha yüksek rakamlara sahiptir. Bütçe olarak daha yükseğe çıkar ama gerek garanti gerekse uyum ile ilgili sizi tatmin eder.

Dell Workstation

HP Workstation

Maingear Workstation

Boxx Tech Workstation

3ds Max için Bilgisayar Tavsiyesi

Umarım yararlı olabilmişimdir. Yeni bir bilgisayar alırken, bu yazıdan sonra daha iyi kararlar verebilmenize bir nebze yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan birşey olursa lütfen ya buradan yorum olarak yazın yada a-posta yoluyla bana erişin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Şunları da beğenebilirsin:

Web Uzmanları için 20 Forum
Spam SMSlerden nasıl kurtulurum?
Apple’ın iPhone X İle ilgili Bir Kelime Dahi Söylemediği 8 Şey!
Google Pixel 2 tanıtıldı! İşte ayrıntılar!
Yerli Arama motoru diye tanıtılan Yaani altyapısını Yandex'ten alıyor.
WhatsApp İnternetsiz Nasıl Kullanılır?
2040 Yılına Kadar Benzinli Arabaları Yasaklayacak Ülkeler
Elon Musk Merakla Beklenen Elektirikli Tırları Tanıttı ve Bir De Sürpriz Yaptı
Akvaryum, Şömine Videosu, Kanalı
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Telefonu Hackleme Nasıl Engellenir?
Bitcoin Terimlerinin Anlamları
Bitcoin Satın Almak
Yasak Sitelere Kolay Yoldan Giriş (VPN, DNS)
Kod Bilmeden Mobil Uygulamanızı Yapın!
Kaliteli ve Ücretsiz Stok Resim Siteleri
Facebook Otomatik Video Oynatma Kapatma
Facebook İletilerini ve Tweetleri Toplu Silmek
Google'ın Hızlı Indexlemesi İçin WordPress Ping Servisleri
Arama Motorları İlk Sayfada Çıkma ve Tıklanma Oranları
Tasarımcıya İhtiyaç Duymadan Kendi Logonuzu Yapın
İngiltere’den Bitcoin Kararı!
Her Şeyi Pratik Bir Şekilde Görebileceğiniz Google Analytics Raporları
5000 TL’ye En İyi Laptop Hangisi?
PIN Numarasını Öğrenme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)
Vodafone, Turkcell, Türk Telekom Saklı Numara Engelleme
En İyi 10 Laptop Markası (2018)
Tesla Model S Araçla Kripto Para (Bitcoin) Madenciliği!
iMac Pro Satışa Sunuldu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.