2040 Yılına Kadar Benzinli Arabaları Yasaklayacak Ülkeler

2040 Yılına Kadar Benzinli Arabaları Yasaklayacak Ülkeler

Elektrikli arabalar gün geçtikçe hızla ucuzluyor ve tek şarj ile uzun kilometreler gittikçe daha kullanışlı hale geliyor. Tabii Etrafa olan pozitif tesirini söylemiyorum dahi. Tüm bu iyi özelliklerinden dolayı bu elektrikli araçların günlük hayatımızın bir parçası olması için bir hayli ülke yarış içerisinde. İşte bu ülkelerden bazıları elektrikli olmayan arabaları trafikten tamamiyle kaldırmak için yol haritalarını birer birer izah ediyor. Üstelik benzinli arabaların tamamen yasaklanacağı tarihler düşündüğünüzden bile yakın.

 

Hollanda
Hollanda

Bilhassa Hollanda elektrikli arabaların yaygınlaştırmak ile ilgili oldukça kararlı. Hollanda hükümeti 2025 senesi sonrasında elektrikli olmayan araçların satışını yasaklamayı tasarılıyor. Tabii bu yask gelecekteki erişim tasarılarının yalnızca küçük bir parçası.

Norveç

Norveç de elektrikli arabaları en hızlı yaygınlaştığı ülkelerin başında geliyor. Kuzey ülkelerine yolcu edenleri şaşkınlık içerisinde bırakan konuların başında Tesla Model taksilerin çokluğu. Norveç, 2025 senesi itibari ile trafiğe çıkacak tüm yeni araçların 0 emisyon oranına sahip olmasını koşul koşuyor.

Hindistan

Gelişmişlik düzeyi açısından Hindistan belki sizi çok şaşırtabilir fakat dünyanın en hızla büyüyen ekonomilerinden biri olan Hindistan’da 2030 seneninden sonra yalnızca elektrikli ve Hybrid arabaların satışı yapılabilecek. Ülkenin büyüklüğü ve ihtiyaç duyulan olan şarj istasyonlarının çokluğu nedeniyle bu iyimser hedef ülke için oldukça zorlayıcı olabilir ancak başarılamaz değil.

Almanya

Otomotiv endüstrisinin kalbi sayılabilecek Almanya da benzinli otomobilleri tamamen yasaklamayı tasarılayan ülkeler arasında. Almanya’nın tasarınına göre 2030 sonrasında ülkede benzinli arabaların satışı tamamen yasak olacak. Ülkenin dünya otomotiv endüstrisindeki yerini de düşünecek olursak bu kararın, tüm otomotiv camiasına tesiri oldukça büyük olacaktır.

Fransa

Etraf Bakanı Nicolas Hulot tarafından hazırlanan tasarıya göre Fransa da 2040 itibarıyla benzinli otomobillerin satışını durduracak. Ancak Avrupa Birliği yasalarında yapılabilecek bir farklıkla bu tasarı çok daha erkene de çekilebilir.

İngiltere

Sanırız bu liste İngiltere olmadan eksik olurdu. Birleşik Kraliyet da Fransa’nın hemen peşinden kendi planlarını izah etti ve onlar da 2040 senesi sonrasında benzinli araçların ülkede satışını yasaklamayı planlıyorlar.

Gidilecek daha çok yol var

Bu planlar gelecek için oldukça iç açıcı. Tabii böyle bir geleceğe hazırlananlar sadece bu ülkeler değil. Dünyadaki en büyük karbon emisyonu yayan ülkelerinden olan Çin de benzinli araç kullanımını yasaklamayı planladıklarını duyurdu ancak bunun için hedef bir tarih daha belirlemedi.

Benzinli arabaları yasaklayacakları tarihleri duyuran bu ülkelerin nüfusları göz önüne alındığında, etrafa tesirleri çok fazla olmamakla beraber, diğer ülkelere örnek olmaları ve bir baskı yaratmaları istikametinde tesirlerinin çok pozitif olacağını düşünüyorum. Bunun yanında bu ülkelerin çoğu sadece benzinli arabaların satışını durduracakları tarihleri izah ettiler, kullanımının yasaklanacağı tarihi değil. Mevcut benzinli araçların da yeni elektrikli araçlar ile değiştirilmesi ve tamamen kullanımdan kalkması de yıllar alacaktır.

Yeniden de bu büyük ekonomilerin insanlığın geleceği için atmış oldukları bu adımlar ve verdikleri sözler oldukça ehemmiyetli. İnanıyorum ki daha fazla ülke onları izleyerek dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirmek için bu elektrikli araba akımına katılacaklardır.

Şunları da beğenebilirsin:

Otomobil Segmentleri
İtalya Turları ile Gezilecek 18 Köy! En iyi 5 köy + 13 Gezilecek Köy
Namazda Kamet Nasıl Getirilir?
Peygamber efendimizin hayatının özeti
Dünya'dan Türkler ile İlgili Sözler
İzmir Aras Kargo Şubeleri Adresleri ve İletişim Telefonları
Çukur Dizisi Hikayesi ve Oyuncuları
Yüksek Miktarda Tatil İsteği İçeren 29 İtalya Resimi
Roma’da En İyi Makarna ve Pizzayı Yiyebileceğiniz 7 Yer
2018 KPSS Ne Zaman?
2020 Avrupa Şampiyonası EURO 2020 Ne Zaman Başlayacak?
Apple, kablosuz şarj özelliğini destekleyen otomobil markalarını açıkladı
Tekne
Mobil Programlar
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
En Ucuz Sıfır Otomobiller Listesi 2018
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Saç ve Tırnakları Güçlendirmek İçin Biyotin Zengini Gıdalar
Ölümcül Olabilen Alışkanlıklar
Bitcoin Terimlerinin Anlamları
Askere Giderken Alınması Gerekenler Liste
Yeni Mercedes-Benz CLS 2018 [Video]
İnsanlar Neden İnternetten Sipariş Verir?
Kıdem Tazminatı Ödemesi
5000 TL’ye En İyi Laptop Hangisi?
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Limonun Faydaları Nelerdir?
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Iphone Ücretsiz Müzik İndirme Programı (IOS)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.